ESQT-145-03-M-D-334
Samtec Inc. ESQT-145-03-M-D-334
Part Number
ESQT-145-03-M-D-334
Description
CONN SOCKET 90POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-145-03-M-D-334
Comments
    ESQT-145-03-M-D-334 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.334" (8.48mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions90
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.124" (3.15mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C