ESQT-146-02-F-D-765
Samtec Inc. ESQT-146-02-F-D-765
Part Number
ESQT-146-02-F-D-765
Description
CONN SOCKET 92POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-146-02-F-D-765
Comments
    ESQT-146-02-F-D-765 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.765" (19.44mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions92
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.085" (2.16mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C