ESQT-146-02-F-Q-425
Samtec Inc. ESQT-146-02-F-Q-425
Part Number
ESQT-146-02-F-Q-425
Description
CONN SOCKET 184P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-146-02-F-Q-425
Comments
    ESQT-146-02-F-Q-425 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.425" (10.80mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions184
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.425" (10.80mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C