ESQT-148-02-FM-D-309
Samtec Inc. ESQT-148-02-FM-D-309
Part Number
ESQT-148-02-FM-D-309
Description
CONN SOCKET 96POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-148-02-FM-D-309
Comments
    ESQT-148-02-FM-D-309 Specifications
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.309" (7.85mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions96
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.541" (13.74mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C