ESQT-148-02-GF-6-700
Samtec Inc. ESQT-148-02-GF-6-700
Part Number
ESQT-148-02-GF-6-700
Description
CONN SOCKET 288P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-148-02-GF-6-700
Comments
    ESQT-148-02-GF-6-700 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows6
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.700" (17.78mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions288
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.150" (3.81mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C