ESQT-148-02-L-5-500
Samtec Inc. ESQT-148-02-L-5-500
Part Number
ESQT-148-02-L-5-500
Description
CONN SOCKET 240P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-148-02-L-5-500
Comments
    ESQT-148-02-L-5-500 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows5
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.500" (12.70mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions240
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.350" (8.89mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C