ESQT-148-02-M-6-375
Samtec Inc. ESQT-148-02-M-6-375
Part Number
ESQT-148-02-M-6-375
Description
CONN SOCKET 288P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-148-02-M-6-375
Comments
    ESQT-148-02-M-6-375 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows6
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.375" (9.53mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions288
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.475" (12.07mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C