ESQT-148-03-L-D-315
Samtec Inc. ESQT-148-03-L-D-315
Part Number
ESQT-148-03-L-D-315
Description
CONN SOCKET 96POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-148-03-L-D-315
Comments
    ESQT-148-03-L-D-315 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.315" (8.00mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions96
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.143" (3.63mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C