ESQT-148-03-L-D-330
Samtec Inc. ESQT-148-03-L-D-330
Part Number
ESQT-148-03-L-D-330
Description
CONN SOCKET 96POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-148-03-L-D-330
Comments
    ESQT-148-03-L-D-330 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.330" (8.38mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions96
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.128" (3.25mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C