ESQT-150-02-L-Q-540
Samtec Inc. ESQT-150-02-L-Q-540
Part Number
ESQT-150-02-L-Q-540
Description
CONN SOCKET 200P 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
ESQT-150-02-L-Q-540
Comments
    ESQT-150-02-L-Q-540 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows4
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.540" (13.72mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions200
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.310" (7.87mm)
    Current Rating (Amps)4.5A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C