ESW-136-23-T-S
Samtec Inc. ESW-136-23-T-S
Part Number
ESW-136-23-T-S
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN SOCKET 36POS 0.1 TIN PCB
Data sheet
ESW-136-23-T-S.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
ESW-136-23-T-S
Comments
    ESW-136-23-T-S Specifications
    SeriesESW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeElevated Socket
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating550VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.535" (13.60mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions36
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.190" (4.83mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C