FHP-11-02-T-S-K-TR
Samtec Inc. FHP-11-02-T-S-K-TR
Part Number
FHP-11-02-T-S-K-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 11POS 0.156 TIN SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
FHP-11-02-T-S-K-TR
Comments
    FHP-11-02-T-S-K-TR Specifications
    SeriesFHP
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    FeaturesPick and Place
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.156" (3.96mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.368" (9.35mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions11
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C