MMS-105-02-L-DV-LC-10
Samtec Inc. MMS-105-02-L-DV-LC-10
Part Number
MMS-105-02-L-DV-LC-10
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
MMS-105-02-L-DV-LC-10
Comments
    MMS-105-02-L-DV-LC-10 Specifications
    SeriesMMS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesBoard Lock
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.177" (4.50mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3.9A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C