MMS-108-01-L-DV-16
Samtec Inc. MMS-108-01-L-DV-16
Part Number
MMS-108-01-L-DV-16
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD PCB
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
MMS-108-01-L-DV-16
Comments
    MMS-108-01-L-DV-16 Specifications
    SeriesMMS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.175" (4.45mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions16
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)3.9A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C