MMS-115-01-L-SV
Samtec Inc. MMS-115-01-L-SV
Part Number
MMS-115-01-L-SV
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 15POS 0.079 GOLD PCB
Data sheet
MMS-115-01-L-SV.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
MMS-115-01-L-SV
Comments
    MMS-115-01-L-SV Specifications
    SeriesMMS
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.175" (4.45mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions15
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)3.9A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C