SLW-115-01-S-D.pdf
| Series | SLW |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Forked |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Voltage Rating | - |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.180" (4.57mm) |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 30 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.115" (2.92mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | 6.09mm |