SMM-108-02-F-D-14
Samtec Inc. SMM-108-02-F-D-14
Part Number
SMM-108-02-F-D-14
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
SMM-108-02-F-D-14
Comments
    SMM-108-02-F-D-14 Specifications
    SeriesTiger Eye™ SMM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating350VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.140" (3.56mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions16
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C