SMM-112-02-S-D-24-K-TR
Samtec Inc. SMM-112-02-S-D-24-K-TR
Part Number
SMM-112-02-S-D-24-K-TR
Description
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
Delivery Services
SMM-112-02-S-D-24-K-TR
Comments
    SMM-112-02-S-D-24-K-TR Specifications
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesPick and Place
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating350VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.140" (3.56mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions24
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C