SMM-120-01-F-S
Samtec Inc. SMM-120-01-F-S
Part Number
SMM-120-01-F-S
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Delivery Services
SMM-120-01-F-S
Comments
    SMM-120-01-F-S Specifications
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating350VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.140" (3.56mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions20
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C