SQT-105-03-S-D-010
Samtec Inc. SQT-105-03-S-D-010
Part Number
SQT-105-03-S-D-010
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD PCB
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
SQT-105-03-S-D-010
Comments
    SQT-105-03-S-D-010 Specifications
    SeriesSQT
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.250" (6.35mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.208" (5.28mm)
    Current Rating (Amps)5.1A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C