SSM-106-S-DH-012-TR
Samtec Inc. SSM-106-S-DH-012-TR
Part Number
SSM-106-S-DH-012-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD R/A
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
SSM-106-S-DH-012-TR
Comments
    SSM-106-S-DH-012-TR Specifications
    SeriesSSM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating405VAC, 572VDC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.225" (5.72mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C