SSM-125-L-SH-TR
Samtec Inc. SSM-125-L-SH-TR
Part Number
SSM-125-L-SH-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD SMD R/A
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
SSM-125-L-SH-TR
Comments
    SSM-125-L-SH-TR Specifications
    SeriesSSM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating405VAC, 572VDC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.125" (3.18mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions25
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C