SSQ-104-01-S-T.pdf
| Series | SSQ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Style | Board to Board or Cable |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Forked |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 3 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Voltage Rating | 465VAC, 655VDC |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.104" (2.64mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |