SSQ-112-24-F-D
Samtec Inc. SSQ-112-24-F-D
Part Number
SSQ-112-24-F-D
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
Data sheet
SSQ-112-24-F-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
SSQ-112-24-F-D
Comments
    SSQ-112-24-F-D Specifications
    SeriesSSQ
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating465VAC, 655VDC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.335" (8.51mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions24
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.584" (14.83mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C