SSW-111-22-F-D-VS-P-TR
Samtec Inc. SSW-111-22-F-D-VS-P-TR
Part Number
SSW-111-22-F-D-VS-P-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD SMD
Data sheet
SSW-111-22-F-D-VS-P-TR.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
SSW-111-22-F-D-VS-P-TR
Comments
    SSW-111-22-F-D-VS-P-TR Specifications
    SeriesSSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesPick and Place
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeForked
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.335" (8.51mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions22
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)5.7A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C