SSW-111-22-G-D
Samtec Inc. SSW-111-22-G-D
Part Number
SSW-111-22-G-D
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB
Delivery Services
SSW-111-22-G-D
Comments
    SSW-111-22-G-D Specifications
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    Contact TypeForked
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.335" (8.51mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions22
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.194" (4.93mm)
    Current Rating (Amps)5.7A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C