SSW-122-22-G-S-VS-P-TR
Samtec Inc. SSW-122-22-G-S-VS-P-TR
Part Number
SSW-122-22-G-S-VS-P-TR
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD SMD
Delivery Services
SSW-122-22-G-S-VS-P-TR
Comments
    SSW-122-22-G-S-VS-P-TR Specifications
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesPick and Place
    Contact TypeForked
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.335" (8.51mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions22
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)5.7A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C